Bölümler Menüsü
Kategoriler

Portakal Reçeli

Portakaldan reçel yapmayı hiç denediniz mi? Resimden de anlaşılacağı üzere, güzel ve hoş bir reçel tarifi sizleri bekliyor.  Portakal reçelinin yapılışı çok kolay. Pratik portakal reçeli tarifi şöyle:


Portakal Reçeli Yapımı

MALZEMELER

6 bardak toz şeker

4 adet portakal

1 adet limon


YAPILIŞI: Portakalları iyice yıkayın,sonra portakalların kabuklarının renkli bölümünü rendeleyerek çıkartın. Kabukların beyaz kısımları kalsın. Temiz bir iğne ile portakalları üç, dört yerinden delin. Daha sonra portakalları tekrar yıkayın.

Derin bir tencerenin içine portakalları koyun, tencerenin yarısına kadar su ilave edin. Portakalları haşlayın. Portakalları biraz kaynatın ve suyunu süzün. Daha sonra portakalların üzerine tekrar su koyup tekrar haşlayın. Aynı işlemi üç kez tekrarlayın. Sonra portakallar fazla yumuşamadan ocaktan indirin. Portakalların suyunu yine süzün.

Düz bir zeminde portakalları bıçak ile sekiz dilime ayırın. Sonra bu sekiz dilimi tekrar ikiye bölün ve bir kenara koyun. Derin bir tencerenin içine altı su bardağı toz şekeri koyun, şekerin üzerine 4 – 5 santim çıkacak şekilde su ekleyin. Tencereyi ocağa koyun ve orta dereceli ateşte karıştırarak suyu kaynatın.

Şirenin ortasında boncuk boncuk kabarcıklar oluşmaya başladığı zaman, önceden doğramış olduğunuz portakalları şirenin içine atın. Tahta bir kaşık ile arada sırada düz bir şekilde ileri geri karıştırın. Yuvarlak şekiller yaparak karıştırmayın.

Reçelinizin kıvamının geldiğini anlamak için reçelden biraz alın ve bir tabağa üç, dört damla damlatın. Eğer üçüncü ve dördüncü damlalar dağılmayıp, top şeklinde kalıyorsa reçeliniz olmuş demektir.

Reçeli ateşten almadan on dakika önce içine limonu sıkın. Daha sonra reçelin altını söndürün ve tencereyi soğuk su içine oturtup bir gece öylece bırakın. Ertesi sabah reçelinizin kıvamı koyu deyilse tekrar kaynatabilirsiniz. Reçelinizi cam kavanozlarda muhafaza edin. Afiyet olsun.

Tüm KOLAY REÇEL TARİFLERİ için tıklayınız


portakal receli tarifi, portakal reçeli nasıl yapılır, portakal reçeli yapımı, portakal reçeli, kolay portakal reçeli tarifi
etiketler:, ,
8.056 okunma

YORUMLAR