Anasayfa » Kolay Reçel Tarifleri

Portakal Reçeli

Portakal Reçeli

Portakaldan reçel yapmayı hiç denediniz mi? Resimden de anlaşılacağı üzere, güzel ve hoş bir reçel tarifi sizleri bekliyor.  Portakal reçelinin yapılışı çok kolay. Pratik portakal reçeli tarifi şöyle:

Portakal Reçeli Yapımı

MALZEMELER

6 bardak toz şeker

4 adet portakal

1 adet limon

YAPILIŞI: Portakalları iyice yıkayın,sonra portakalların kabuklarının renkli bölümünü rendeleyerek çıkartın. Kabukların beyaz kısımları kalsın. Temiz bir iğne ile portakalları üç, dört yerinden delin. Daha sonra portakalları tekrar yıkayın.

Derin bir tencerenin içine portakalları koyun, tencerenin yarısına kadar su ilave edin. Portakalları haşlayın. Portakalları biraz kaynatın ve suyunu süzün. Daha sonra portakalların üzerine tekrar su koyup tekrar haşlayın. Aynı işlemi üç kez tekrarlayın. Sonra portakallar fazla yumuşamadan ocaktan indirin. Portakalların suyunu yine süzün.

Düz bir zeminde portakalları bıçak ile sekiz dilime ayırın. Sonra bu sekiz dilimi tekrar ikiye bölün ve bir kenara koyun. Derin bir tencerenin içine altı su bardağı toz şekeri koyun, şekerin üzerine 4 – 5 santim çıkacak şekilde su ekleyin. Tencereyi ocağa koyun ve orta dereceli ateşte karıştırarak suyu kaynatın.

Şirenin ortasında boncuk boncuk kabarcıklar oluşmaya başladığı zaman, önceden doğramış olduğunuz portakalları şirenin içine atın. Tahta bir kaşık ile arada sırada düz bir şekilde ileri geri karıştırın. Yuvarlak şekiller yaparak karıştırmayın.

Reçelinizin kıvamının geldiğini anlamak için reçelden biraz alın ve bir tabağa üç, dört damla damlatın. Eğer üçüncü ve dördüncü damlalar dağılmayıp, top şeklinde kalıyorsa reçeliniz olmuş demektir.

Reçeli ateşten almadan on dakika önce içine limonu sıkın. Daha sonra reçelin altını söndürün ve tencereyi soğuk su içine oturtup bir gece öylece bırakın. Ertesi sabah reçelinizin kıvamı koyu deyilse tekrar kaynatabilirsiniz. Reçelinizi cam kavanozlarda muhafaza edin. Afiyet olsun.

Tüm KOLAY REÇEL TARİFLERİ için tıklayınız


  Turunç Reçeli

  Farklı reçel tarifleri arayanlar için turunç reçeli tarifi vermek istiyoruz. Ev yapımı turunç reçeli ...

  İncir Reçeli

  İncir reçeli, incirin güzel aroması ile harika bir tada sahiptir... Sizlere kolay bir incir reçeli t ...

  Şeftali Reçeli

  Kolay reçel tarifleri arasında şeftali reçelinden bahsetmezsek uygun düşmez... Sizler için ev yapımı ...

  Patlıcan Reçeli

  Farklı bir reçel tarifi ile karşınızdayız... Patlıcandan nasıl reçel yapılır diye merak ederseniz, i ...

  Limon Reçeli

  Limon reçeli, kolay reçel tarifleri arasından seçtiğimiz farklı lezzette bir reçel tarifi... LİMON R ...

  Ayva Reçeli

  En kolay ayva reçeli tarifi... Evde ayva reçeli yapmak istiyorum diyenler için oldukça pratik ve kol ...
portakal receli tarifi, portakal reçeli yapımı, portakal reçeli nasıl yapılır, portakal reçeli, portakal limon reçeli

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir