Bölümler Menüsü
Kategoriler

Koza Mantı


Evde kolay ve farklı bir mantı yapmak isteyenler için Koza Mantı tarifi veriyoruz. Bu yazımızda sizlere koza mantı ile ilgili bilgileri vererek, koza mantı nasıl yapılır sorusunun yanıtları arasında yer alan koza mantı tarifinden bahsetmeye çalışacağız… Öncelikli olarak koza mantı için gerekli malzemeleri temin edelim:
Koza mantı hamuru için gerekli malzemeler:
Bir tane yumurta
Yarım kilo un
Bir tutam tuz

Koza mantı içi için gerekli malzemeler:
Bir tatlı kaşığı karabiber
Bir bardak haşlanmış nohut
Koza mantıyı kızartmak için gerekli malzemeler:
Sıvı yağ
Koza mantının üzeri için gerekli malzemeler:
Bir tatlı kaşığı biber salçası
İki yemek kaşığı tereyağı
Sarımsaklı yoğurt
Bir tatlı kaşığı biber salçası
Koza mantı için gerekli olan malzemelerin bu şekilde temin edilmesinin sonrasında, koza mantı nasıl yapılır sorusunun yanıtları arasında yer alan koza mantı tarifini öğrenmeye başlayabiliriz:


Koza mantı nasıl yapılır? Koza mantı tarifi:

  • Öncelikli olarak koza mantı hamurunun hazırlanması gerekmektedir. Bunun için, un, yumurta, ve tuzun yoğurma kabına alınması, içerisine yavaş bir şekilde su ilave edilerek, koza mantı hafif sert bir kıvam alana kadar yoğurulması gerekmektedir. Hazırlanan koza mantı hamurunun üzeri örtülerek, koza mantı içi hazırlanana kadar dinlendirilmesi gerekmektedir.
  • Koza mantı içinin hazırlanması için ise, nohut, karabiber, ve arzu edildiği kadar tuzun karıştırılması, ve robotta çekilmesi gerekmektedir.
  • İç hazırlanırken dinlenmiş olan hamur iki eşit parçaya bölünerek, her bir parçanın açılması, ve açılan yufkaların da büyük kareler halinde kesilmesi gerekmektedir. Her bir karenin içerisine, hazırlanmış olan içten konulmasının sonrasında koza mantı bohça şeklinde kapatılmalıdır.
  • Hazırlanan koza mantılar, kızgın yağ içerisinde, altın rengini alana kadar kızartılır, sonrasında da kızaran koza mantının kağıt havlu üzerine konularak yağın fazlasını bırakması sağlanır.
  • Fazla yağını süzen koza mantıların beklenmesi sırasında, et suyu ile su karıştırılarak kaynatılır, ve ılımış olan koza mantılar bu suyun içerisine atılarak, hafifçe yumuşayana dek bekletilir.
  • Yumuşamış olan mantılar servis tabağına alınır. Bir yemek kaşığı tereyağı tava içerisinde eritilerek mantıların üzerine dökülür.
  • Farklı bir yerde ise, bir yemek kaşığı tereyağı, biber salçası, ve domates salçası ile birlikte kavrulur. Eğer kıvam çok katı olursa içerisine bir miktar su ilave edilebilir.
  • Servis tabağında bulunan koza mantının üzerine öncelikle sarımsaklı yoğurt, sonrasında da hazırlanan salçalı sos dökülür, ve ardından da koza mantı servis edilir.

Afiyet olsun…

 


koza mantı, koza mantısı, kolay manti, mantı hamuru, oktay usta koza mantı
etiketler:, , ,
4.084 okunma

YORUMLAR